Wybory prezydenta w USA zaczynają się już niedługo

15.09.2020, 10:35 0 komentarzy
Wybory prezydenta w USA zaczynają się już niedługo

W tym roku Stany wybiorą nową głowę państwa. W tej chwili urząd ten piastuje Donald Trump i jak najbardziej ubiega się on o ponowny urząd. Aczkolwiek konkurencja także się stara i 50 dni przed głosowaniem mamy możliwość zapoznać się z sondażami. Jak się prezentują? Szanse którego kandydata okazują się największe? W opozycji z ostatnimi wyborami, najpoważniejszy konkurent obecnego prezydenta ma zdecydowanie lepsze wyniki.

Joe Biden, kandydat Demokratów, prezentuje ponad 7% przewagę nad teraźniejszym prezydentem USA. sztab wyborczy Donalda Trumpa nie rozpacza i nie sądzi, aby bieżące sondy przedstawiały realny wynik głosowania. W 2016 roku sytuacja prezentowała się trochę podobnie - Hillary Clinton w ostatnich wyborach także przodowała, lecz ta przewaga nie była tak doskonała. Było to tylko 2,3%. Niezależnie od tego, że Hillary Clinton posiadała wyższość oraz dostała większą ilość głosów, jeśli weźmiemy pod uwagę całe USA, została pokonana w starciu z Trumpem.

Co interesujące, w Stanach nie przesądza o wyniku ilość indywidualnych głosów. Decydujący okazuje się być wybór elektorów - we wszystkich stanach jest określona ich ilość i uzależniona jest ona od mieszkańców w danym stanie. Pięć stanów - Wisconsin, Michigan, Floryda, Arizon oraz Pensylwania - walkę toczy ze sobą głównie.

W każdym z wymienionych stanów sondaże różnią się między sobą. W niektórych stanach przoduje Trump, innym razem Biden. Sytuacja zatem nie jest przewidywalna. Dużo zdecydowanie zależy od panujących nastrojów w konkretnym miejscu - zdarza się, że obywatele posiadają republikańskie poglądy, a niekiedy będą to demokratyczne poglądy. Jednak nawet w miejscach typowo republikańskich w ostatnim czasie zaszły znaczące zmiany. Wszystko dzięki nowym mieszkańcom, którzy posiadają stosunkowo liberalne idee, a podejmują decyzję o przeprowadzce ze względu na tanie mieszkania. Tego typu podpisy być może będą miały wielki wpływ na wskazanie nową głowę państwa.

A w jaki sposób odbędzie się oddawanie głosów podczas trwania koronawirusa? Przez pandemię głosowanie będzie trochę dłuższe, bo rozpoczynają się już w tym miesiącu. Spora większość Amerykanów będzie oddawać swój głos metodą korespondencyjną.

Wystarczy zatem czekać na rozwój sytuacji - jeśli weźmiemy pod uwagę ostatnie wybory, nic nie jest stuprocentowo pewne więc kierowanie się badaniami może być niecelne.

Tagi:

Zostaw komentarz

Ostatnio opublikowane