Technology

Powrót do szkoły a epidemia

31.08.2020, 10:24 0 komentarzy
Powrót do szkoły a epidemia

W tym miesiącu dzieci powinny iść do przedszkoli oraz szkół, a mimo to w dalszym ciągu zwątpienie powoduje Covid-19, z którym się staramy zwalczyć od początku roku. W marcu uczniowie przeszli na internetowe nauczanie i pewnie okazało się to jedną z przyczyn, dzięki którym dało się powstrzymać w naszym kraju silny rozwój choroby. Mimo wszystko czy pandemia w tej chwili wydaje się być aż tak opanowana, by pozwolić dzieciom uczęszczać na zajęcia i otworzyć szkoły, przedszkola oraz żłobki?

Wszyscy patrzą na epidemię inaczej

Nie ma prostej odpowiedzi, co okaże się najodpowiedniejsze - wypuszczenie uczniów do budynków oświatowych, czy przymus kontynuacji internetowego nauczania. Przykładowo lekarze i sceptycy upierają się, iż to akurat maluchy szybko rozsiewają jakiekolwiek bakterie oraz wirusy, a budynki oświatowe okazują się perfekcyjnym miejscem, w którym choroby rozwijają się. Taka wizja jest dobrze nam znany - na zajęcia trafi pojedyncze dziecko z chorobą a zaraz dużo więcej maluchów.

Z drugiej strony Sanepid zaprowadził wiele czynności, do których muszą zaadaptować się placówki oświatowe, żeby mieć możliwość przyjmować na nowo swoich uczniów. Jednak czy na pewno najmłodsi uczniowie będą zachowywać dystans? Czy może okazać się to idealnym konceptem, by znaczna ilość maluchów była w jednej sali lekcyjnej? Naukowcy komunikują, że nie całkiem.

Na zajęcia internetowe skarżą się różni rodzice oraz uczniowie. Głównie koronawirus dotknął uczniów chodzących do liceum, którzy mówią, iż przez kilka miesięcy internetowych zajęć okażą się niezbyt dobrze nauczeni do matury (patrząc na to z drugiej strony aktualnie matura nie przebiegła wcale źle). Kluczowe okazuje się jednakże to, iż nie każdy nastolatek będzie mieć Internet i komputer. Wśród rodzin, w których jest wiele dzieci bywa tak, że w domu jest tylko jeden laptop. Opiekunowie mają więc problem przy zapewnianiu swoim dzieciom nauki zdalnej jednocześnie.

Istotne okazują się również relacje ze społeczeństwem. Placówki szkolne okazują się być ważnym czynnikiem w psychicznym rozwoju nastolatków. W placówkach oświaty mamy możliwość nauczyć się funkcjonować wśród innych ludzi oraz możemy nawiązywać bliskie relacje. Oczywiście w aktualnej chwili problemy życia w społeczeństwie mogą być najmniej istotne, ponieważ naprawdę liczy się bezpieczeństwo uczniów, ich rodziców i pedagogów.

Najwięcej uzależnione jest od samych dzieci i pedagogów

Rozwój pandemii zależy przede wszystkim od kwestii, czy dzieci będą przestrzegały obostrzeń narzuconych przez Państwową Inspekcję Sanitarną oraz od tego czy opiekunowie będą mogli to przestrzeganie reguł upilnować. Niejedni dochodzą do wniosku, że wypuszczenie uczniów do szkół obudzi gwałtowny postęp pandemii, zatem w rezultacie szkoły zostaną nieczynne lada chwila. Trzeba obserwować stale informacje, bowiem w pierwszych tygodniach tego miesiąca wiele się może okazać.

Zostaw komentarz