Czym charakteryzuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

16.11.2020, 13:29 0 komentarzy
Czym charakteryzuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Dnia 16 listopada, od przeszło 25 lat obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Ta data, ma co roku sygnalizować, że z brakiem tolerancji co dnia boryka się naprawdę sporo osób. Jest to między innymi prośba do ważnych instytucji publicznych, naukowców i rządów, żeby zajęli się rozwiązaniem tego sporego problemu. Organizacji UNESCO mocno zależy między innymi na tym, aby zmniejszyć nietolerancję poprzez nauczanie, ale też organizowanie wielu paneli dyskusyjnych, które mają na celu potęgowanie tolerancji oraz nakłonienie do braku poniżania osób szykanowanych z wielu powodów.

Cała ta inicjatywa została wywołana przez regularnie pojawiające się zjawiska terroru, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i różnego rodzaju nietolerancji. Z bardzo częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia, mają styczność właśnie te mniejszości, co zarejestrowano na przestrzeni wielu lat. Celebrowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma okazać się korzystne w odnalezieniu głównych motywów kiełkowania braku akceptacji, ale także mają sygnalizować, jak niepokojące potrafią być oznaki braku akceptacji dla osób krzywdzonych. Takie akcje mogą być potrzebne do tego, aby zrozumieć, czym tak naprawdę jest szanowanie nie swoich praw i cudzej własności, ale również wykazać to, czym jest uznanie oraz poszanowanie różnic indywidualnych. Równie dobrze ma pouczać, uczyć umiejętności wysłuchiwania, rozumienia innych ludzi, ale też dostrzegania różnych kultur.

Jak celebrowano w Polsce Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast ogłosili ogólny manifest, w którym pokazują wielkie zrozumienie dla osób, które doświadczyły werbalnej i fizycznej agresji wynikającej z rasizmu oraz homofobii. Prezydenci miast takich jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice wsparli swoim podpisem ten manifest. Solidarność dnia 16 listopada będzie prezentowana poprzez wywieszanie tęczowych banerów oraz podświetlenie budynków, jak powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Wyjątkowo w tęczowych barwach został oświetlony most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Tagi:

Zostaw komentarz